Wersja archiwalna BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Zawiera informacje publiczne w postaci elektronicznej, wymagane przez polskie prawo.

Główna treść‡ strony

Odpowiedzi na pytania oferentów

Publikujemy odpowiedzi na pytania zadane przez oferentów dot. opracowania strony internetowej.

1. Czy dopuszczacie Państwo zastosowanie gotowego narzędzia CMS open-source typu Wordpress?

Odp. Tak.

2. Czy dysponują Państwo plikami do graficznego opracowania strony?

Odp. Tak, pliki są dostępne pod tym adresem: https://www.dropbox.com/sh/usd85iff6x6gdge/AAAaYFaqEzdqjIUm5RjbelYZa?dl=0
Zamawiający posiada także i może udostępnić, jeśli są potrzebne do wyceny, zdjęcia do zamieszczenia w działach dot. atrakcji turystycznej oraz logo projektu. Proszę o mail: r.grzeskiewicz@gmail.com.


Dodatkowa uwaga od Zamawiającego: sugerujemy zwiększenie puddingu dla sekcji MAIN do 30px – w przeciwnym razie w plikach źródłowych utrudniły by odczyt podziału kolumn.

3. Czy dopuszczacie Państwo zastosowanie jednego elementu własnościowego (tj. bez przekazania praw autorskich) w tworzonym systemie?

Odp. Tak. Pod warunkiem dostarczenia licencji na dany element lub innego dokumentu, w którym będą wyjaśnione kwestie związane z Państwa prawami do korzystania z danego narzędzia, przekazywania go dalej w postaci części wykonanej strony internetowej oraz ewentualnych opłat (także związanych z prawem autorskim) po stronie użytkownika.
Innymi słowy zgadzamy się na takie rozwiązanie, o ile Zamawiający nie będzie ponosił żadnych dodatkowych kosztów w trakcie użytkowania strony z tytułu wykorzystywania danego elementu. Wytwórca tego elementu nie będzie miał do tego elementu żadnych roszczeń, zwłaszcza do korzystającego czyli Zamawiającego.


Pytania dotyczące strony internetowej:

1. Czy odpowiedzialność za kopię zapasową strony spoczywa po stronie wykonawcy?
Nie, strona internetowa będzie umieszczona na serwerze Zamawiającego. Tym nie mniej będzie mile widziane jeśli Zamawiający będzie dysponował kopią zapasową na swoich serwerach.

Pytania dot. Aplikacji mobilnej:

1. Czy interface API do aplikaji służyć będzie do łączności z mapą aplikacji?
Tak, ale nie tylko. Aplikacja będzie pobierać dane ze strony dot. wydarzeń turystycznych, i multimedia nie zawarte w samej aplikacji.
2. Czy określenie natywne stworzenie pod system Android, system iOS oraz system Windows Phone można wykonać za pomocą narzędzi pozwalających na wykonanie jednej aplikacji kompatybilnej do wielu systemów np. Corona?
Tak dopuszczamy taką możliwość.
3. Czy zapisy dot. aktualizacji aplikacji za pomocą źródeł zewnętrznych oznaczają, że aplikacja ma pobierać niezbędne zaktualizowane treści z sieci czy ma być aktualizowany sama zawartość pobieranej aplikacji?
Aplikacja ma być aktualizowana po ściągnięciu przez użytkownika za pomocą Internetu.
4. Co Państwo rozumieją jako "przystosowanie dla osób niewidzących"? czy to ma być jedynie dodanie plików audio? To nie jest tożsame z przystosowaniem produktu do działania dla osób niewidzących - dalej trzeba będzie dotrzeć do tej funkcjonalności i ją uruchomić - czego na ekranie dotykowym osoba niewidząca sama nie będzie w stanie zrobić.
Zamawiający przez stwierdzenie "przystosowanie dla osób niewidzących" rozumie tylko dodanie plików audio do tekstów opisujących „punkty do zamieszczenia w aplikacji” 20 punktów. Oraz ewentualne dodanie możliwości dźwiękowego pokierowania osobą niedowidzącą jak taki plik otworzyć.
5. Co to znaczy „Aplikacja będzie posiadała wtyczki/elementy społecznościowe”? serwisów społecznościowych jest bardzo dużo. Jakie konkretnie mają Państwo na myśli? Uwaga - aplikacja jest produktem zamkniętym w takim sensie, że nie jest istniejącą stroną na serwerze. Funkcjonalność dzielenia się treściami na przykład na Facebooku polega na wstawieniu na wall danego usera odnośnika z LINKIEM do danej treści. W przypadku aplikacji nie ma linków bo to nie jest strona.
Tym samym zwracamy uwagę, że ta funkcjonalność w aplikacji mija się z celem - jedyne co można wyshere'ować na Facebooka to jakiś kawałek tekstu i jakiś jeden ogólny link np. do Państwa strony. A nie do konkretnej treści. Taki zapis pojawia się często w przypadku SIWZów aplikacji mobilnych, a potem podczas produkcji aplikacji pojawia się problem do czego linkować i jak to ma działać.
6. Chcielibyśmy tylko dodać możliwość dzielenia się komentarzami przez użytkowników aplikacji i szlaków turystycznych z przebytych wycieczek – jeśli jest to możliwe. Pod uwagę braliśmy tylko jeden portal, który w momencie wydawania aplikacji będzie najpopularniejszy.
7. Pytania związane z zapisem: „Aplikacja będzie posiadała możliwość wyświetlenia (plik PDF lub inny popularny w smartfonach) wgranych Instrukcji tekstowych do gier terenowych zamontowanych na szlakach turystycznych. Zgodnie z listą 16 miejsc, w których będą zamontowane gry terenowe na terenie gmin Jadów i Strachówka. Plik PDF może być otwarty wewnątrz aplikacji tylko na systemie iOS. Na pozostałych dwóch będzie otwierany poza aplikacją - o ile użytkownik ma zainstalowaną aplikację do jego obsługi. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny format pliku tekstowego otwierany na systemach mobilnych.
Pytanie 1: czy akceptują Państwo takie zachowanie PDFów w zależności od sytemu?
W takim razie mogą być to zwielokrotnione różne pliki w różnych formatach w zależności od systemu.
Pytanie 2: czy nie lepiej owe questy wyświetlać jako rekord (artykuł) wewnątrz aplikacji?
Dopuszczamy też taką formę.
Pytanie 3: Czy może są Państwo zainteresowani zrobieniem tej funkcjonalności w wersji elektronicznej? Polega to na tym, że aplikacja ma taki moduł wbudowany w siebie, dane pytanie/quiz/zadanie uruchamia się w danym miejscu (lokalizowanie za pomocą GPS) i rozwiązywany w aplikacji. Ten dodatkowy moduł możemy wycenić osobno.
Nie, w zamyśle Zamawiającego mają to być tylko instrukcje do gier tzw. podwórkowych, o których już mało kto pamięta (np. gry z wykorzystaniem trzepaka i różnego rodzaju zabawy dziecięce z lat przed epoką komputerów). Cały dział będzie nosił nazwę „Gry podwórkowe bez prądu”.
8. Pytania dot. zapisów o module rozszerzonej rzeczywistości:
Aplikacja powinna być wyposażona w możliwość korzystania z tzw. rozszerzonej rzeczywistości. Wymienione w załączniku lokalizacje powinny być wgrane do aplikacji w sposób umożliwiający dodanie na ekranie opisów obiektów z nimi związanych.
Do uzyskania efektu rozszerzonej rzeczywistości przewidujemy możliwość wykorzystania dwóch rozwiązań:
1. Do zainicjowania akcji na ekranie potrzebne będzie wykorzystanie modułu GPS telefonu, kamery oraz żyroskopowego systemu sprawdzania orientacji telefonu, dzięki którym aplikacja będzie wykrywała odpowiednie położenie użytkownika w którym na ekranie będzie wyświetlana informacja znajdująca się nad lub obok danego obiektu.
2. Do zainicjowania akcji na ekranie potrzebne będzie pokazanie do kamery odpowiednio dużego znacznika lub zasłonięcie fragmentu znacznika umieszczonego w odpowiednim miejscu takiej przestrzeni. (instalowanie znaczników w konkretnych punktach pozostaje po stronie Zamawiającego).
Telefon wraz z aplikacją umieszczony w miejscu publicznym takim jak wymienione w załączniku „punkty do zamieszczenia w aplikacji” będzie wyświetlał dodatkowe informacje graficzne i tekstowe.
Działanie off-line i on-line
Aplikacja powinna być zaprogramowana do działania zarówno w przypadku posiadania dostępu do internetu jak i bez dostępu. Podstawowe teksty i obrazy, które mają się wyświetlać jako informacja o mijanych obiektach powinny być wgrane razem z aplikacją zaś w przypadku wykrycia dostępu do internetu w telefonie powinna udostępniać za pomocą rozszerzonej rzeczywistości dodatkowe grafiki, pliki muzyczne, animacje czy treści filmowe.
Pytanie dot. Punktu 2 - Z punktu pierwszego wynika, że funkcjonalność AR polegać ma na wyświetlaniu w widoku "przez kamerę" oznaczeń (np. pinezek z odległością, z drugiego, że wyświetlanie nastąpi po najechaniu kamerą na znacznik.
Po pierwsze: po co znaczniki graficzne w punkcie drugim? Po drugie - co konkretnie ma się wyświetlać w widoku "przez kamerę"? jeśli są to tylko informacje dot. obiektu, znaczniki w terenie nie są potrzebne, jeśli jednak mają to być np. modele 3d to bardzo to podwyższa koszt oraz musimy wiedzieć ile i jakie to będą modele.
Jeżeli chodzi o działanie rozszerzonej rzeczywistości zaproponowaliśmy w zapytaniu 2 możliwości jej działania. Chcielibyśmy żeby moduł działał najlepiej w pierwszym wariancie ale jeśli Państwo chcą, możecie zaoferować nam funkcjonowanie modułu drugą metodą. Dodatkowo samo wyświetlanie treści i obrazów na ekranie telefonu ograniczamy do 20 wymienionych punktów przy szlakach. Działanie modułu AR powinno spełniać minimalne postawione przez nas wymogi wyświetlania na ekranie telefonu „obok” obiektu (np. ze strzałką lub linią prowadzącą od obiektu) tekstu z grafikami w opcji offline (także pokazanie np. krajobrazu nad Liwcem w wersji na chwilę obecną (to co widać przez kamerę i zastąpienie tego zdjęciem z tej samej pozycji w wersji zimowej lub pałac w Chrzęsnem odrestaurowany i przed odrestaurowaniem) i innych danych online (filmy rozbudowane grafiki).


Wytworzył lub odpowiada za treść:brak danych, data: 00.00.0000 r.
Wprowadził:Nieznany, data: 18.11.2014 r., godz. 15.57
Ostatnia aktualizacja:Nieznany, data: 21.11.2014 r., godz. 13.36
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
21.11.2014 r., godz. 13.36NieznanyEdycja strony
19.11.2014 r., godz. 13.37NieznanyEdycja strony
18.11.2014 r., godz. 15.58NieznanyEdycja strony
18.11.2014 r., godz. 15.58NieznanyEdycja strony
18.11.2014 r., godz. 15.57NieznanyDodanie strony

Strona oglądana: 3100 razy.